Kasy fiskalne

Kasy fiskalne

Posiadanie własnego przedsiębiorstwa, to nie tylko przyjemności i oczekiwanie na zyski. Własna firma wiąże się przede wszystkim z całą gamą obowiązków, które nie przestrzegane przysporzą nam wielu problemów i doprowadzą do nakładania nieprzyjemnych kar finansowych. Głównym obowiązkiem, każdej osoby która zdecydowała się na prowadzenie działalności związanej z handlem jest rejestrowanie i posiadanie dokumentacji każdej zawieranej transakcji. Do tego celu w zależności od wielkości naszej firmy i rodzaju klientów mogą służyć nam wyłącznie faktury, Kasy fiskalne lub całe systemy sprzedaży połączone z drukarkami fiskalnymi.

Kasy fiskalne są niezbędne każdemu, kto prowadzi działalność związaną z dystrybucją wyrobów alkoholowych, tytoniowych, metali szlachetnych lub jakiegokolwiek towaru zamieszczonego w rozporządzeniu Ministerstwa Finansów. Obowiązek jej posiadania leży też na każdym przedsiębiorcy, który przekroczył graniczną kwotę limitu z obrotu rocznego. Aktualnie kwota ta wynosi dwadzieścia tysięcy złotych. Gdy okaże się, że jednak będziemy musieli posiadać taką kasę musimy wykonywać na niej kilka czynności.

Oprócz rejestrowania każdej sprzedaży detalicznej niezbędne jest też wykonywanie raportu fiskalnego dobowego. Kasy fiskalne po każdym dniu sprzedaży muszą utrwalić cały codzienny utarg w sposób trwały bez możliwości edytowania w odpowiedniej pamięci fiskalnej. Ten obowiązek leży na pracowniku, który jako ostatni użytkował daną kasę tuż przed zakończeniem dnia pracy, ale wiadomo, że pańskie oko konia tuczy dlatego zawsze należy sprawdzić, czy raport został wykonany by uniknąć nieprzyjemności w razie niespodziewanej kontroli.

Należy też pamiętać, że kopie paragonów, które drukowane są na rolce kontrolnej po każdej transakcji, muszą być zgodnie z prawem przechowywane przez pięć lat. Kasy fiskalne przez ten okres czasu powinny nam służyć bez konieczności ich wymiany. Dlatego też bardziej opłaca się kupić modele choć nieco droższe ale pochodzące od znanych renomowanych firm niż tanie podróbki.